Szabadgyökeres csemetéket árusítunk, föld feletti mérete 30-50 cm.
Csemetéinket gyökércsomagoltan küldjük: gyökerük nedves fűrészporba kerül, amit fóliával borítunk. Ilyen csomagolásban hűvös, fagymentes helyen ültetésig tárolhatók, akár tavaszig is.
Bármikor ültethetők amikor a talaj nincs átfagyva. Télen sincs akadálya az ültetésnek, nem kell megvárni vele a tavaszt! Minél hamarabb földbe kerülnek annál jobb. Ültetés után már nem árt nekik a fagy. Ha bővebben érdekel az ültetés mikéntje, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!
Leírás:
Hegyi faj, főleg nedves erdőkben, bükkösökben nő. A vízhez a legkevésbé kötődő hazai szil faj, de hűvös és párás klímát szeret.
Gyorsan és nagyra növő, akár a 40 métert is elérő fa. Eredeti élőhelye hűvös, sziklás hegyoldalakban van, ahol a bükkösökhöz hasonló klímán sokfelé megtalálható. Az alföldjeink szélébe is lehúzódik nedvesebb, de nem vízállásos helyeken.
A szabadon álló fa vastag törzset, széles, terebélyes, szabálytalan alakú koronát nevel. Kiterjedt gyökérzete sekélyen a talaj felszíne alatt fut, az idősebb fáknál a vastag gyökerek a felszínre kerülnek a fa töve körül. Törzse alacsonyan elágazik, görbe. Korán, már márciusban virágzik, a termése májusban be is érik. A szilfavész viszonylag kevésbé károsítja. Régen a szilfák a magyar táj meghatározó elemei voltak, nagy termetű, árnyat adó lomboronájuk sokszor megjelent pihenőhelyek, csárdák körül. Erős fájukat karónak, szőlőkarónak használták.
Alkalmazása:
Díszfaként ültethető, szép formájú, terebélyes, árnyat adó fa. Jól tűri a városi, szennyezett levegőt is, ezért ahol a megfelelő nedvesség adott ott érdemes lehet városi faként is ültetni.
A levele ehető, de csak fiatalon, mert gyorsan keserű lesz. Az éretlen termése érdekes ízű, friss leheletet biztosít.
Gyógynövényként használtak, a levele és a kérge összehúzó, vérzéscsillapító hatású.
Fája nehéz, kemény, görcsös. Jól hajlítható, régen bútokok gyártásához használták.
A kérge belső rétegéből kötelet készítettek, ami nagyon erős, tartós, a nedvességet és a tengervizet is jól viseli, ezért hajókon gyakran használták.
Visszavágva tuskóról jól sarjad, ilyen módon nevelve sok mulcs anyagot vagy vékonyabb fákat, karókat lehet előállítani.
Lombja gyorsan bomlik, kiváló mulcs és komposzt alapanyag.
A talajjal szemben igénytelen, de igazán szépen csak hűvösebb klímán fejlődik. Nem szereti a nyári forróságot. Vízigényes, de a pangó vizet nem szereti. Gyorsan nő, főleg fiatalon. Nagy termete miatt a felső lombkoronaszint fája, az árnyékot csak fiatalon viseli el.
A szilek sokféle rovarnak nyújtanak otthont, ezért annak ellenére rovarcsalogatónak tartjuk, hogy a virága szél porzású.
Érdekességek:
A ’szilárd’ szót Szemere Pál alkotta a nyelvújítás korában, 1816-ban a szil kemény faanyaga alapján.