Az egyik legismertebb vad zöldségféle, fokhagyma aromájú leveleit tavasszal boltokban is árusítják. Te is megtermelheted otthon a saját kertedben.
Vadon nedvesebb erdők aljnövényzetében találkozhatsz vele, főként a Dunántúlon. Néha teljesen beborítja az erdők talaját. Tavaszi növény, nyár elejére el is szárad, átadja a helyét más növényeknek.
Széles, hosszúkás leveleivel nem sok növénnyel keverhető össze. A nálunk honos fajok közül az egyetlen hasonló a gyöngyvirág, de a medvehagyma erős fokhagyma illata miatt ettől is könnyen megkülönböztethető. Érdemes odafigyelni, mert a gyöngyvirág mérgező!
Vetése:
Ősszel vesd el, végleges helyére vagy cserépbe, 1-2 cm mélyre. A csírázáshoz hideghatás szükséges. Lassan fejlődik, az első 1-2 évben tavasszal gyommentesen kell tartani. Érdemes lehet palántát nevelni belőle.
Alkalmazása:
A levelei és a hagymája is ehető, mindkettő fokhagymához hasonló ízű. Bármilyen receptben használhatod zöldhagyma és fokhagyma helyett. A virága is ehető, látványos díszítés lehet salátákon vagy más ételeken.
A gyógyhatása is a fokhagymához hasonló, bár annál enyhébb. Nagyon egészséges a fogyasztása. Magas vérnyomás és más keringési problémák ellen, valamint fertőtlenítő hatása miatt is érdemes használni.
A medvehagyma, a fokhagymához hasonlóan, sokféle rovar és rágcsáló ellen riasztó hatású. Ezt a kertben és a háztartásban is ki tudod használni. Nagyon jó molyok és egerek ellen.
A kertben árnyékos helyet igényel, a természetes élőhelyéhez hasonlóan itt is fák alatt érzi jól magát. A lombhullató fák alatt tavasszal elegendő fényt kap, később a nyári forróságtól már védik a lombok. Bármilyen talajon megél, csak a vízigényét kell kielégíteni. Száraz helyen tavasszal érdemes lehet öntözni, és minél árnyékosabb helyre ültetni. Nedves helyen napon is megél. Lassan terjed, magról vetve szüksége van néhány évre, mire szedhető méretű lesz. A hagymák szétültetésével is szaporítható, amit a levelek elszáradása után nyár elejétől késő őszig végezhetsz. Idővel magról magától is terjed, dúsul. Amint kellően megerősödik és elszaporodik már nincs vele dolgod, csak szüretelned kell. Ilyenkor már el tudja nyomni a gyomokat maga körül.
Természetközeli kertekben különösen hasznos növény. Virágát nagyon szeretik a megporzó rovarok. A rágcsálókat riasztó hatását is felhasználhatod például értékesebb fák védelmére. Növénytársításokban a legtöbb növény mellé ültethető, de pillangósok fejlődését gátolja. Ez ritkán okoz problémát, mert a pillangósok a napot szeretik, a medvehagyma meg az árnyékot.