Árterekben, vízpartokon, nedves réteken élő vadvirág. A permakultúrás kertészek egyik leghasznosabb növénye. Nagy, érdes, durván szőrös leveleivel és csüngő virágaival semmivel nem lehet összetéveszteni.
Ültetése:
A hajtáscsúccsal rendelkező gyökérdarabokat átlagos növényhez hasonlóan ültesd el, a hajtáscsúcs a talaj felszínén vagy kicsit alatta legyen. A hajtáscsúcs nélküli darabokat a legegyszerűbb vízszintesen a talajfelszín alá 4-5 cm-re elültetni.
Alkalmazása:
A permakultúra egyik legnépszerűbb növénye. Ehető a levele és a fiatal szára is, de az erős serteszőrök miatt nem igazán kellemes étel. Ráadásul enyhénmérgező is, májkárosító anyagokat tartalmaz. Sokkal hasznosabb gyógynövényként. A gyökere tartalmaz több hatóanyagot, de a levele is hatásos. Egy allantoin nevű hatóanyagnak köszönhetően segíti a sebgyógyulást, ezért külsőleg vágások, horzsolások, ekcéma, és minden más bőrprobléma esetén régóta használják. Az allantiont már szintetikusan is előállítják és gyógyhatású krémekben használják. Belsőleg is sokféle betegségre használatos volt a nadálytő, főleg tüdő problémák esetén, de a növény mérgező anyagokat is tartalmaz, ezért ez nem javasolt. A kertben leginkább mulcs termelésre használható, mivel nagyon gyorsan nő, és a mélyre hatoló gyökereivel a talaj alsó rétegeiből is fel tudja tárni a tápanyagokat. A növény vastag gyökereinek apró darabjai is képesek kihajtani, ezért a nadálytő nehezen irtható. A közelében az ásás, kapálás sem ajánlott, mert az összevágott gyökerek új növényeket fognak nevelni. Ha nincs bolygatva, akkor viszont nem hoz gyökérsarjakat. Kiirtani úgy lehet, ha letakarod a növényt amíg kipusztul. Ha megpróbálod kiásni, azzal csak szaporítod. A nadálytő nem tömegesen, de hosszú ideig virágzik, és nagyon szeretik a méhek. Maga a növény is a rovarok és a pókok kedvence. Nem tudni miért, de a nadálytő bokrok alatt sok pók szokott áttelelni, több, mint más növények körül. 5 db 6-7 cm-es gyökérdarabot szállítunk.