Ellentmondásos megítélésű ez a mindenki által ismert kedves kis virág. A hagyományos kertészek gyomnövénynek tartják, és tűzzel-vassal irtják. Ugyanígy nem szeretik pázsitban sem. A másik véglet szerint mindenre használható tökéletes növény: virágzik, ehető, talajtakaró, és még ki tudja hány féle hasznát fel lehet sorolni.
Vetése:
Ősszel vagy kora tavasszal végleges helyére. A magokat nem kell földdel takarni.
Alkalmazása:
Ehető, bár többé-kevésbé keserű ízű. A legjobbak a fiatal levelei. Salátában vagy főzelékekben használható. A virágai ehető díszítésként kerülhetnek salátákra nyersen, vagy süteményekre kandírozva. A bimbóiból savanyítva hamis kapribogyó készül. A gyökere is felhasználható nyersen vagy főzve. A virágokból tea is főzhető. A gyökere szárítva és pirítva kávépótló. Gyógynövényként sokféle betegség ellen használatos, például vese és hólyag problémákra, májproblémákra, emésztési problémákra, étvágytalanságra. A kertben különösebb gondoskodás nélkül nevelhető szinte bárhol. A száraz vagy szikes területeket is jól viseli, bár a legszárazabb vidékeken jobb félárnyékban nevelni. Vastag és mélyre hatoló karógyökere segít a tömörödött talaj lazításában. Nagyon jó rovarcsalogató. Gyakorlatilag egész évben virágzik, segít áthidalni a virágban szegény időszakokat. Emellett sokféle lepke hernyója él rajta.
Érdekességek:
Az irodalmi adatok szerint a gyermekláncfű etilén gázt bocsát ki, ami növényi hormonként gyümölcsérést segítő hatású. A köré ültetett zöldségféléknél kikényszeríti a korai termőre fordulást, ami miatt a fejlődésben visszamaradnak. Nem tudni, hogy ez a hatás mennyire erős, egyáltalán kerti körülmények között is jelentkezik-e, de érdemes odafigyelni rá. A gyermekláncfű szaporodása érdekes. Apomixissel szaporodik, ami azt jelenti, hogy a magjai megtermékenyítés nélkül érnek be, az anyatő genetikai anyagát tartalmazzák. Gyakorlatilag klónozza saját magát.