Vadalma csomag, 6 faj, 12 csemete

Vadalma csomag, 6 faj, 12 csemete
Vadalma csomag, 6 faj, 12 csemete
Vadalma csomag, 6 faj, 12 csemete
A vadalma köré építettük fel ezt a csomagot. Két vadalma csemetét tartalmaz, és a körülötte felépített életközösség elemeit.
Nincs raktáron
4 200 Ft
Nincs raktáron
Részletek

Szabadgyökeres csemetéket árusítunk, föld feletti mérete 30-50 cm.

Csemetéinket gyökércsomagoltan küldjük: gyökerük nedves fűrészporba kerül, amit fóliával borítunk. Ilyen csomagolásban hűvös, fagymentes helyen ültetésig tárolhatók, akár tavaszig is.

Bármikor ültethetők amikor a talaj nincs átfagyva. Télen sincs akadálya az ültetésnek, nem kell megvárni vele a tavaszt! Minél hamarabb földbe kerülnek annál jobb. Ültetés után már nem árt nekik a fagy. Ha bővebben érdekel az ültetés mikéntje, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!

Leírás:

A vadalma köré építettük fel ezt a csomagot. Két vadalma csemetét tartalmaz, és a körülötte felépített életközösség elemeit. Hasonló módon lehet felépíteni hagyományos gyümölcsfák körül is a kertet. A cél minél változatosabb élővilág betelepítése, és ezzel a gyümölcsök kártevőinek kordában tartása.

A tövises lepényfát (gledicsiát) támogató faként használjuk. A két almafa mellé ültetjük el őket, fél-egy méter távolságra. A gledicsia nitrogénkötő, tápanyaggal dúsítja a talajt. Gyors fejlődésével eleinte az almafa fölé nő, de laza lombja miatt nem ad mély árnyékot. Az alma jól érzi magát alatta. Szükség szerint érdemes a gledicsiát magas törzsre felnyírni, majd amikor már akadályozza az almafát akkor kivágni. A feltörő sarjakat 1-2 évente vagy szükség szerint bármikor levágva mulcs alapanyag termelődik, ami segíti a talaj építését. Visszavágáskor a gyökér egy része is elpusztul a föld alatt, ami nagyon jó szerves anyag utánpótlást jelent a talajban lakó életközösség számára.

A két almafa közé célszerű elültetni a tölgyet és a szilfákat, körben a cserjéket. Ezek nem rokonai az almának, ezért pajzsként szolgálnak: az alma betegségei nem tudnak könnyen átjutni egyik fáról a másikra.

A tölgy lassan fejlődik, kisebb kertekben is sokáig elfér. A tölgyek a legjobb rovarcsalogatók: 500-600 rovarfajt képesek eltartani. Ezek a rovarok nem károsítják a gyümölcsfákat, csak az élővilágot gazdagítják és ellátják táplálékkal a rovarevő madarakat. A tölgy makkja a nagyobb testű madarak, a mókusok, és más állatok kedvence.

A szilfák gyorsan nőnek, és hamar árnyékot adnak. Alattuk a tölgy csemete megerősödik, és idővel át tudja venni a szerepüket.  Mielőtt a szilfák eluralkodnának érdemes kivágni őket. Az ágaik bőséges mulcs anyagot adnak a talaj építéséhez, és a tuskóból feltörő sarjaikat is ugyanígy lehet hasznosítani ha 1-2 évente levágjuk. A gledicsiák mellet ők adják a kis életközösségünk talajához a szerves anyag utánpótlást. Nagyobb ágakat, karónak való anyagot is lehet belőlük nevelni igény szerint ritkább visszavágással.

A cserjék körben szintén szerepet játszanak a mikroklíma megteremtésében, és az élővilág odacsábításában. Közben hasznot is hajtanak a termésükkel. A bodza nagyon korán kihajt, és vonzza a levéltetveket, ami sokak számára ijesztő. Viszont arra tökéletesen alkalmas, hogy nagyon hamar elszaporodnak rajta a katicabogarak és a többi tetűirtó rovar, és mire a többi fán is szükség lesz rájuk addigra a bodzán pont végeznek a tetvekkel.

A kis életközösséget ki lehet egészíteni szokásos kerti növényekkel is. Nagyon jól illenek hozzá a bogyós gyümölcsök, mint a ribizli és a köszméte, mert ezek félárnyékban is teremnek, hasznosítani tudják a fák által beárnyékolt területet is. Alulra kerülhetnek évelő növények talajtakaróként, virágzó növényként a megporzók etetésére, talajjavításra.

Nagyon jók a különböző here félék, a lucerna, más pillangósok (somkóró, csűdfű fajok, kecskeruta, ...), fekete nadálytő, lórom és lósóska fajok, menták, citromfű, szurokfű (oregano), levendula, kokárdavirág, turbolyák, vadmurok.

Amíg a fák kicsik addig a naposabb területet lehet hasznosítani hagyományos konyhakertként, de ilyenkor is érdemes vastagon mulcsolni, hogy a talaj már épülhessen.

Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!