Szabadgyökeres csemetéket árusítunk, föld feletti mérete 30-50 cm.
Csemetéinket gyökércsomagoltan küldjük: gyökerük nedves fűrészporba kerül, amit fóliával borítunk. Ilyen csomagolásban hűvös, fagymentes helyen ültetésig tárolhatók, akár tavaszig is.
Bármikor ültethetők amikor a talaj nincs átfagyva. Télen sincs akadálya az ültetésnek, nem kell megvárni vele a tavaszt! Minél hamarabb földbe kerülnek annál jobb. Ültetés után már nem árt nekik a fagy. Ha bővebben érdekel az ültetés mikéntje, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!
Leírás:
A Közel-Keletről került Európába ez az ősi csonthéjas gyümölcs. Magja az egyik legelső olajos mag amit az ember termeszteni kezdett. Meleg területek növénye, szőlőtermő vidékeken érdemes ültetni.
A vadmandula magról kelt mandulafa. Kis termetű fa vagy nagyobb bokor formájú. Termésének minősége változó. Edzett növény, forró és száraz területekre szánt nemes mandulák alanyául is használják.
Alkalmazása:
A magja régi táplálék, cukrászsütemények gyakori ízesítője. Változó mennyiségű ciánt tartalmaz. Szerencsére a magas cián tartalmú mag keserű, az ilyet ne edd meg.
A magjából sajtolt olajat a kozmetikai ipar használja, mivel bőrpuhító hatású. Aromás olajok vivőanyagaként is elterjedt. Ipari célokra is használják kenőanyagként finom mechanikák, például órák kenésére.
A vadmandulát régen gyógynövényként vesekő ellen használták. A magjában található ’laetrile’ nevű anyagot B17 vitaminként ismerik, és rák elleni hatása miatt kutatják. Hasonlóan rák ellenes hatása miatt kutatják a mag egy másik összetevőjét, a taxifolint.
A kertben alacsony fa vagy bokor formára fejlődik. A mandula koronája ritkás, ezért alatta sokféle növény ültethető. Gyökere sekélyen húzódik, ezért főleg karógyökeres növényeket ültess alá. Talaj iránt nem kényes, sovány homokon vagy mészkövön is megél. Szárazágtűrő. Kifejezetten igényli a meleget, csak melegebb mikroklímában terem megbízhatóan. A tavaszi meleg a korai virágzása miatt fontos, a hosszú meleg ősz a magok beéréséhez szükséges.
Az élővilág szempontjából hasznos növény. A kora tavaszi virágzása sok beporzó rovart táplál. A magja a nagyobb madaraknak: harkályoknak, szajkóknak a csemegéje. Kisemlősök, például a mókusok is szeretik. Az állatvilág megeszi a keserű magokat is.